Už jste někdy vynášeli Moranu, tedy hadrovou figurínu symbolizující smrt či zimu? Děti ze základních škol v Turzovce, Korni, Starých Hamrech a děti z folklórního souboru Bukovinka z Turzovky v pátek 1. dubna v rámci tvořivých dílen Moranu vyrobily a hodily do řeky. Tímto pohanským rituálem se rozloučily se zimou a přivítaly jaro.

Děti se nejdříve v rámci workshopu zaměřeného na jarní tradice a zvyky dozvěděly, že starodávné vynášení Moranyneboli smrtky je rituál, který se leckde udržuje dodnes. Zpestřuje neveselé postní období mezi koncem masopustu a začátkem Velikonoc. Morana se vynáší na Smrtnou neděli, tedy v neděli dva týdny před Velikonocemi a tímto rituálem definitivně končí zima a začíná jaro. Smrtná neděle má sice temný název, ale jinak je plná radosti a veselí. V některých regionech se figurína Morany splétá z větví, jinde se vyrábí z plátna naplněného slámou a obléká se do starých hadrů, krojů a zdobí náhrdelníky z vaječných skořápek nebo prázdných šnečích ulit. Morana je symbolem zimy, nemocí, dlouhých tmavých nocí. Tam, kde teče řeka nebo potok, se hází do vody, jinde se pálí nebo svrhává ze skály.

Pote se děti zúčastnily tvořivých dílen zaměřených na jarní tradice a zvyky. Vyrobily si společně s folkloristkami tradiční Moranu vycpanou slámou. Základem figuríny byl dřevěný kříž, na něj se postupně přivazovala slámou vycpaná plátna, která tvořila hlavu, krk a hruď. Figurínu pak děti oblékly do tradičního kroje, namalovaly obličej a nazdobily stuhami.

Poslední část vynášení Morany zahájil folklórní soubor Bukovinka pásmem lidových písní a tanců, které vyvrcholilo průvodem všech účastníků k řece Kysuci. Z mostu nad řekou pak zapálenou Moranu hodili vody.

Setkání s názvem „Morena do vody hodená“ bylo realizováno v rámci projektu „Rok na dedine plný tradícií a zvykov“, číslo: SK/FMP/11b/07/029, financovaného z programu INTERREG V-A Slovensko – Česká republika 2014 – 2020 Fond malých projektů

 

IMG 0484

Morana 0

 Morana 1

 Morana 2

předchozí zpět na výčet další