337,5

km2

29 000

obyvatel

1999

založeno

13

obcí

Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy je srdcem Beskyd. Od prvních větších pahorků v okolí Metylovic, Bašky, Janovic a Pržna přechází krajina regionu kolem řek Ostravice a Čeladenky až do nejvyšších poloh Moravskoslezských Beskyd. Území zájmového sdružení končí hranicí se Slovenskem za obcemi Staré Hamry a Bílá. Právě to, že se na území mikroregionu nachází malebná příroda v okolí nejvyšších vrcholů Beskyd, jej řadí k turisticky nejatraktivnějším částem Regionu Beskydy a také celé České republiky. K přitažlivosti mikroregionu přispívá nejen dobrá dopravní dostupnost, ale také rozsáhlá infrastruktura cestovního ruchu, která kromě ubytovacích zařízení a turistických stezek zahrnuje celou řadu volnočasových atraktivit. Přitom region nebyl původně vůbec turistický. Původní obyvatelé se před několika staletími živili pastevectvím a těžbou dřeva v náročném terénu. Co více, ještě před sto lety bylo hlavním průmyslovým odvětvím ve většině obcí horského regionu hutnictví.

Sídlo a adresa

Frýdlant nad Ostravicí
Město Frýdlant nad Ostravicí,
Náměstí č.p. 3,
739 11 Frýdlant nad Ostravicí

Kontakty

+420 558 604 111
+420 558 676 072

Odpovědné osoby

Předseda: RNDr. Helena Pešatová
(starostka města Frýdlant n. O.)
hpesatova@frydlantno.cz
 
Jednatel: Věra Kotasová
vkotasova@frydlantno.cz

Zájmové sdružení Frýdlantsko-Beskydy bylo založeno 1. července 1999. Zakládající město Frýdlant nad Ostravicí společně s dvanácti horskými a podhorskými obcemi tvoří mikroregion do současnosti. Na rozsáhlé ploše 337 kilometrů čtverečních žije 29 tisíc obyvatel. Nízká hustota zalidnění je dána tím, že větší část katastrů tvoří rozsáhlé horské oblasti. V letní a zimní turistické sezóně počet obyvatel v mikroregionu výrazně narůstá. Právě proto souvisejí nejčastější aktivity zájmového sdružení s cestovním ruchem. Mikroregion se prezentuje prostřednictvím tištěných i multimediálních výstupů jak v informačních centrech, tak na veletrzích cestovního ruchu a rozmanitých kulturních a sportovních akcích. Starostové obcí spojili své síly především proto, že se snaží představovat území jako jeden celek.

 

Tipy na výlety

Satina - nejbarevnější vodopády v Beskydech

Hluboko v údolí potoka Satina v Malenovicích najdete zajímavý přírodní útvar – Satinské vodopády. Jejich fotografie jsou tak úchvatné, že nechybí snad v žádném průvodci Regionu Beskydy. Satinské vodopády jsou nejbarevnější především na podzim, to když se opadané barevné listí z okolních stromů začne vířit na vodní hladině. Unikátní přírodní podívanou najdete pod rozcestím U korýtka, zhruba kilometr od parkoviště Satina. Návštěvu vodopádů turisté nejčastěji spojují s výšlapem na Lysou horu kolem populární horské hospůdky U Veličků.

 

Unikáty Čeladné a Kunčic pod Ondřejníkem

Dva unikáty najdete při výletu do Kunčic pod Ondřejníkem a Čeladné. Prvním je dřevěný kostel svatých Prokopa a Barbory v Kunčicích. Unikátní je však v tom, že je přestěhovaný z pořádné dálky. Původně totiž od 17. století stával v obci Hliňanka v Zakarpatské Ukrajině. Do Kunčic pod Ondřejníkem jej nechal na železničních vagónech přestěhovat a znovu vysvětit jeden z ostravských uhlobaronů. Současně je zajímavý tím, že se jedná o jediný řecko-katolický kostel široko daleko. Druhým unikátem jsou lázně v Čeladné, kde k léčbě využívají takzvanou kryoterapii, tedy pobyt v mrazové komoře při teplotě minus 130 stupňů Celsia. Léčbu mrazem, která je využívána především při nemocech pohybového ústrojí a při regeneraci, může po krátké vstupní prohlídce vyzkoušet každý.

 

Výlet do Beskyd za absolutní tmou a nočními výhledy

Region Beskyd nabízí výlet na blízké planety a vzdálené hvězdy. Díky oblasti tmavé oblohy můžete zažít bezprotřední setkání s noční oblohou především v oblasti Starých Hamer a Bílého kříže. Rušit vás při sledování nekonečných dálek bude jen noční vánek. Pokud máte rádi noční toulky, vyjděte si z Ostravice po setmění s čelovkou na Lysou horu nebo Smrk. Odměnou vám bude úchvatné noční divadlo, kdy můžete pozorovat celé Pobeskydí a Moravskoslezský kraj jako na dlani. Pokud jste místní, pak budete v řetězcích pouličních lamp zřetelně poznávat jednotlivá města, obce nebo dokonce ulice.

 

Putování naučnou stezkou po nejkrásnějším beskydském hřebeni

Ze Starých Hamer až na Bílý kříž je to deset kilometrů, tedy ideální vzdálenost pro pěkný cyklistický nebo pěší výlet. Na naučné stezce se 14 zastaveními se projdete po nejkrásnějším beskydském hřebeni, užijete si výhledy na Malou Fatru, Lysou horu a další nejvyšší vrcholy Beskyd z perspektivy takzvaných Zadních hor. Současně se dozvíte spoustu zajímavostí o historii a přírodě této nádherné části Regionu Beskydy. Jak to bylo s Maryčkou Magdónovou, jak se kdysi žilo lidem v horách a kam zmizely Staré Hamry společně s celou železniční tratí? Odpovědi na všechny otázky zjistíte během několika hodin.

 

Procházka obcí Ostravice za řekou Ostravicí

Údolí řeky a obce Ostravice pod Lysou horou se může pyšnit nejvyšším ročním úhrnem srážek. Právě díky vydatným dešťům tekla Ostravice odjakživa pěkně zostra a vysloužila si tak své jméno. Říční proudy vytvořily v obci Ostravice unikátní přírodní památku Peřeje. Toto místo je lidmi oblíbené ke koupání. Kromě lidí se zde vyskytují také jiné živočišné druhy, například vydry nebo užovky. Pár kilometrů proti proudu řeky je již koupání zakázáno. Přehrada Šance na Ostravici je totiž zásobárnou pitné vody pro část Moravskoslezského kraje. Vodní dílo bylo dokončeno nad 65 metrů vysokou hrází v roce 1970 a v dnešní době dotváří nádhernou scenérii údolí mezi nejvyššími vrcholy Beskyd.